about me

קצת עלי

alona goldenbergהאדם אינו אלא קרקע ארץ קטנה,
האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו,
רק מה-שספגה אזנו עודה רעננה,
רק מה-שספגה עינו טרם שבעה לראות,
כל אשר פגע במשעולי-טללים ילד מתלבט,
נכשל על כל גוש ועי-אדמה...
....כל אות ואות וסמל סמל כל הבאות,
שחקקו עליה בראשית בריתה,
האדם אינו אלא תבנית-נוף מולדתו.

שאול טשרניחובסקי

אמי נולדה במוסקבה אך מלחמה ואנטישמיות אילצו את משפחתה לעזוב את העיר. אני נולדתי בברית המועצות בנופה הגיאוגרפי והתרבותי של מערב אוקראינה. ב-1972 עלינו ארצה. אחר כך המסלול הישראלי השגרתי: תיכון, שירות בצה"ל, אוניברסיטה, נישואים ושני בנים. שנים רבות עבדתי כמורה למוסיקה, כמורה לשפה העברית באולפני עולים וכמטפלת במוסיקה ותנועה. במקביל התנדבתי באגוני נשים ובעזרה לנשים הסובלות מאלימות במשפחה.

בתחילת שנות ה- 2000 חזרתי לראשונה לרוסיה על כנפי הסוכנות היהודית, ובמשך 3 שנים עסקתי בעלייה וניהול מרכזים יהודיים בסיביר והמזרח הרחוק של רוסיה. כציונית, באתי, בין היתר, לסגור מעגלים וחשבונות עם המקום ממנו משפחתי עלתה ארצה בקשיים מרובים. אבל כשבני האדם מתכננים, אלוקים צופה ומגחך. בסיביר פגשתי את אהובי, "סיבירייאק" בהגדרה ובפועל. אחרי רומן סוער על רקע ערבות סיביר המושלגות, נישאנו והיום אנו חיים במוסקבה. וכך, אחרי עשרות שנים נסגר המעגל כשאהבה ופיוס החזירו אותי אל עיר הולדתה של אמי...

הדרכת תיירים התחילה כתחביב. בשנתי הראשונה במוסקבה היה לי הרבה זמן פנוי ועיר גדולה ומרתקת לחקור. מטיילי הראשונים היו חברים ומשפחה. בהמשך עברתי קורסים מקצועיים והיום אני מדריכה מוסמכת מטעם איגוד המדריכים של מוסקבה.

מאז ומתמיד, אני בודקת זהויות, תרבויות ואת הדינאמיקה המורכבת ביניהן - נושאים המאפיינים מהגרים תרבותיים. כשמתרחקים מן המוכר והמובן מאליו ניתנת לנו מראה להתבוננות עצמית. נסיעה אל מקום חדש ומגע עם תרבות אחרת מאפשרים להגיע לתובנות חדשות בעיקר על עצמנו.

ניתן להתקרב אל "הנשמה הרוסית המסתורים" בהקשר של אקלים ומרחב. החורף הרוסי ארוך וקר, המרחקים עצומים, כך שאין לאן למהר. זה מסביר את נטייתם של הרוסים למלנכוליה ונבירה עצמית. המלחמות והטלטלות הפוליטיות שעברו על רוסיה במאה ה-20 מסבירים גם את נטייתם של הרוסים לחשיבה דטרמיניסטית-פסימית, לקיצוניות ולמקסימאליזם, או כמו שאומרים ברוסיה: "אם לאהוב אז לאהוב, אם להילחם אז להילחם, ואם לשתות אז לשתות!" מה שבטוח – עם רוסים אף פעם לא משעמם!

במפתיע, ישראלים רבים חשים קירבה אל רוסיה. גם אלה, שאין להם שורשים כאן, בוודאי זוכרים את ישראל הסוציאליסטית, הסימבוליקה והאידיולוגיה של העליות הראשונות והקיבוצים. כולנו גדלנו על השירים הרוסיים – "שירי ארץ ישראל היפה" לכן בבואכם לכאן תחוו את כל מגוון הרגשות שבין הזר והמפתיע למוכר ונוגע ללב. לשוחרי ספרות, אמנות ומוסיקה רוסיה היא חגיגה של ממש. כאן נולדו ויצרו פושקין, טלסטוי, צ'כוב, דוסטוייבסקי וצ'יקובסקי. מוסקבה משופעת בתיאטראות, תזמורות ולהקות בלט וגולת הכותרת – הבולשוי. גם חיי הלילה סוערים בעיר הזאת שאף פעם אינה נרגעת. אלה מביניכם, המתעניינים ביהדות וקהילה או שומרי כשרות ומצוות, יש במוסקבה שישה בתי כנסת פעילים, קהילה יהודית וישראלית חמה ומסעדות כשרות.

אני מאוד אוהבת את רוסיה ואת מוסקבה, וכמדריכה משתדלת לא רק להעביר אינפורמציה, אלא להפוך את הביקור לחוויה רגשית ואינטלקטואלית. המפגש עם תיירים ישראלים תמיד מחמם את ליבי!

שמחה, בריאות ואהבה וברוכים הבאים למוסקבה!
אלונה

למעלה