bunker

כתבות שלי

מסע בזמן ובחלל - בונקרים סודיים עמוק מתחת לאדמה בלב מוסקבה
כשמהלכים ברחובותיה הסואנים של מוסקבה, קשה להעלות על הדעת שעמוק מתחת לאדמה קיימת עיר נוספת והיא מוסקבה חבוייה וסודית שרוב תושביה מעולם לא שמעו ולא ראו אותה. היום נבקר במוסקבה האחרת, החבוייה מן העין: הבונקר של סטאלין באיזמיילובו ומוזיאון המלחמה הקרה ומקלט אטומי בלב העיר.

הבונקר של סטאלין ב- IZMAILOVO
bunkerהבונקר של סטאלין נבנה כבר בשנות ה-30 כשנסלל הקו הראשון של המטרו. עם עלייתו של היטלר לשלטון היה ברור לסטלין שהעימות בין שתי הדיקטטורות והאידיולוגיות, נאצית וקומוניסטית, הינו בלתי נמנע לכן הוא דרש מהמתכננים להעמיק את הקוים עמוק אל מתחת לפני הקרקע, גם במקומות שהדבר לא נדרש. במקביל למטרו המוכר והנגיש לתושבי העיר נבנו אובייקטים סודיים שכללו מערכת של בונקרים במעמקי האדמה לשימוש צמרת המפלגה, חמ"ל, מפעלים ליצור מזון ונשק ומתקנים להגנה אזרחית. למעשה, המטרו של מוסקבה גם בימינו הינו המקלט האזרחי הגדול בעולם וערוך לקלוט בשעת חירום כ-5 מליון בני אדם! על מנת לתרץ את סלילת המטרו לאזור איזמיילובו הנמצא מחוץ למרכז העיר הוכרז על בניית קומפלקס ספורטיבי ואיצטדיון ענק ל-120 מושבים. ב-1939 מהקרמלין אל הבונקר הסודי נסלל קו באורך 17 ק"מ ואילו הקמת הקומפלקס הספורטיבי בוטל. הבונקר כולל חדרי ישיבות מפוארים ברוח האימפריה של סטלין, משרדים, חדרי מגורים, חדר אוכל, הגנה ותקשורת. קירות הבונקר משוריינים בברזל בעובי 6-8 מטרים! סטלין עבד במקום בחודשים נובמבר דצמבר 1941, החודשים הקשים ביותר של המתקפה הגרמנית על מוסקבה. כאן התקבלה ההחלטה הגורלית לא להפקיר את מוסקבה ולעשות הכל על מנת לבלום את הנאצים בפאתי מוסקבה. בבונקר ניתן לחוות את האווירה של שנות ה30-40 , ריהוט וחפצים אופייניים לתקופה. הביקור בתיאום מראש.
המוזיאון הינו סניף של הצבא הרוסי והאתר הרשמי ברוסית בלבד. מיקום: מטרו PARTIZANSKAYA

Адрес: ЗАО "ФОП "ИЗМАЙЛОВО"
105122, г. Москва, Советская ул., д.80, стр.1
Тел.: +7 (499) 166 55 96

"בונקר 42" - מוזיאון המלחמה הקרה ב-TAGANKA
תכנון הבונקר החל עוד בשנות ה-40 בהוראתו של סטלין. לאחר הטלת הפצצות האטומיות על יפן היה ברור שהמקלטים הישנים אינם עומדים בדרישות החדשות להגנה מפני פצצה אטומית: גלי ההדף והקרינה. לכן ממש בלב מוסקבה, בשכונת מגורים נבנה בונקר ענק בן 7000 מ' מרובע ועבדו בו כל יום עד 600 איש, מצבת כוח אדם - 2500 איש! בשנות השישים הבונקר היה מצוייד בכל הנחוץ למקרה של מתקפה גרעינית מצד ארה"ב: מלאי מזון, מסנני אוויר, דלק, ומים למספר חודשים של חיים לצוות המתחזק. בשנות ה-80 איום של המלחמה האטומית נחלש והבונקר איבד את חשיבותו. ב-2006 האובייקט הוצע למכירה פומבית ונרכש על ידי חברה פרטית. הבעלים שיפצו את המקום ושיחזרו את המקלט כמוזיאון מרתק של עידן המלחמה הקרה. הסיור מתחיל בירידה ארוכה לקומה 18- או 65 מטרים מתחת לאדמה. בסיור עוברים במערכת עצומה של מנהרות, חדרים, מעליות ומתקנים בטחוניים. ברקע שומעים את רכבת המטרו העוברת מתחת ומעל ומי תהום המחלחלים מכל עבר. בהמשך הסיור חווינו עוד הפתעות מצמררות וכשבסוף הסיור, היגחנו סוף סוף אל האור נשמנו לרווחה שהמעצמות לא לחצו על הכפתור האדום...
הסיור בתיאום מראש בלבד ובהדרכה צמודה.

TAGANSKAYA מיקום: מטרו
Building 11, 5th Kotelnicheskiy lane, Moscow, 115172, Russia
LANDMARK - 3-storied yellow building,
a green gate with a red star

למעלה | חזור