מטרו

סיורים

Izmailovo איזמיילובוkremlin

בפאתי מוסקבה, במרחק של כ-20 דקות נסיעה במטרו נמצא שוק המזכרות והפשפשים. למעשה, מדובר בקומפלקס שלם המשלב פארק על אי באמצע אגם, שווקים, מוזיאונים קטנים, וקרמלין (מבצר) ובו מבנים מימי הביניים של רוסיה ועד למאה ה-17. במרכז הקרמלין ניצבת כנסיית עץ יפהיפיה, הגבוהה ביותר ברוסיה, וארמון צארים צבעוני. כמובן שאין מדובר בבניינים עתיקים באמת אלא בבנייה חדשה והמקום נראה כפארק שעשועים ססגוני. המקום משמש לפסטיבלים וחתונות לכן בסופי שבוע אפשר לראות כאן שיירה של לימוזינות ססגוניות וזוגות הבאים להינשא ולהצטלם.

היסטוריה
במאה ה-17 היתה במקום חווה חקלאית גדולה של הצאר אלכסיי, אביו של פטר הגדול. על האי שבלב האגם הקטן היה בעבר ארמון שחרב. היום נשארה רק כנסיה העתיקה ופארק עם נופי צילום יפים על הקרמלין. באגם, פטר ה-1 בהיותו ילד קטן, השתעשע בהפלגה בספינות שעשוע. כעבור 20 שנים הוא יקים את הצי הימי הרוסי וישנה את ההיסטוריה של רוסיה.

שוק עבודות יד
אבל האטרקציה העיקרית במקום היא שוק עבודות היד והפשפשים. זהו השוק הגדול ביותר של אומנות עממית ואמנים מכל רוסיה מביאים לכאן את מרכולתם. האווירה כאן מאוד עליזה ומסבירת פנים כך שתזכו להתחכך ברוסים מכל הסוגים. ב"שדרת האמנים" האמנים עצמם מוכרים את יצירותיהם והם תמיד שמחים לשוחח עם תיירים ולספר על תהליך היצירה וההיסטוריה של החפץ. כמובן שכאן המחירים הזולים ביותר ורצוי גם להתמקח אך לא להגזים (אם תרכשו מספר מזכרות תקבלו הנחה של כ-10 אחוזים). מה אפשר למצוא בשוק המזכרות? מטריושקות (MATRYOSHKA), בבושקות, מכל הסוגים ובכל רמות המחיר, כופסאות לאק מעוטרות במיניאטורות עדינות עם סיפורים עממיים או פרחים, כלי עץ מקושטים בציורי חוחלומה, מגשי מתכת, סמוברים מבהיקים מנחושת, חפצים מקליפת עף לבנה בחריטה דמויית תחרה (BERESTA ), קרמיקה רוסית בכחול לבן מאזור GZEL, מטפחות צמר עם גדילי משי מהעיר PAVLOPOSADSK, מבחר ענק של מפות ומפיות פשתן בכל הגדלים והצבעים, כובעי פרווה, תכשיטי ענבר ואבנים חצי יקרות ועוד. כל החפצים בשוק מיוצרים מחומרים טבעיים, בעבודת יד ועל ידי אמנים רוסים.

שוק הפשפשים
אחרי שנרכוש מטריושקות בשדרת האמנים נעלה לקומה השניה אל שוק הפשפשים. תמצאו כאן דוכנים קטנים של סוחרי עתיקות מקצועיים ומאוד ממולחים וגם קשישים המביאים את חפציהם האישיים ופורסים אותם על השולחנות הארוכים. מה אפשר למצוא כאן? כלי כסף מהמאה ה-19, פסלים סובייטיים מפורצלן, מדים ישנים, דגלים וכרזות סובייטיות,כלי נשק, תמונות, , בגדים, ספרים ועוד... המקום מעורר תמיד חיוך נוסטלגי אצל אלה הזוכרים את שנות החמישים והשישים בברית המועצות וגם כאן שוררת אווירה אותנטית. אחרי הקניות וסיור קצר בקרמלין נחזור אל השוק לארוחה קלה ומנוחה. בדוכנים הפתוחים ממנגלים יוצאי הקווקז ומגישים שיפודים טובים מכבש, עוף, חזיר וסלמון. כאן צריכים להיות זריזים ולתפוס מראש שולחן או כיסא פנוי. בתיאבון!

משך הסיור  כ-3 שעות, ברגל ובמטרו.

למעלה | חזור